ȘTIRILE NOASTRE

Crucea Pr Arsenie Boca5

Cuvantul de invatatura al Parintelui Arsenie Boca
Extras din „CUVANT BUN RASPUNS-A INIMA MEA”
„„A iubi pe vrajmasi; a binecuvanta pe cei ce te blastama... iata ceva cu totul pe dos de firea omeneasca - impotriva firii chiar. Ca sa poti face acestea asa, inseamna sa fie mai tare Dumnezeu in tine decat eul tau. La asa restaurare poate aduce porunca aceasta pe om, incat el incepe sa aiba insusiri

...
INFORMAȚII DE ULTIMĂ ORĂ

Realizari
Dumnezeu ne-a daruit un an rodnic in fapte bune. Slava lui Dumnezeu, Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si tuturor sfintilor Bunului Dumnezeu pentru tot ajutorul primit si toata bucuria adusa sufletelor noastre in anul 2017!

La incheierea acestui an fructuos, va multumim tuturor celor care ati ales sa va alaturati fundatiei, celor ce ati raspus chemarilor si invitatiilor noastre si ne-ati sustinut cu prezenta, cu eforturile si ideile voastre.

A fost un an cu multe stradanii din partea tuturor, dar si cu multe bucurii:

*Sase editari de noi carti:
Istoria culturii și civilizației creștine
- Aurelia Bălan Mihailovici;
Adusu-mi-am aminte - Aspazia Otel Petrescu si Descoperirea unei taine - Radu Ioan Comsuta;
Nuferi in pustie - Elena Blanaru;
Lupta - Dan Lucinescu si Jertfa - Dan Lucinescu - editii aniversare.

*Aparitia unui nou film despre Parintele Arsenie Boca, Testamentul de la Sambata - tripla lansare a filmului la: Bucuresti, Sambata de Sus si Marginimea Sibiului

*Evenimente, conferinte si seri duhovnicesti:
Dan Lucinescu - O viață trăită la cote maxime - Aniversarea a 90 de ani; Aniversarea 8 ani de activitate ai Fundatiei Crestine Parintele Arsenie Boca
Postul - Binecuvantare sufleteasca si trupeasca; Concert de colinde
Lansarea cartii Rememorari -
Dan Lucinescu
Participarea la Marsul pentru viata - martie 2017
Participarea in repetate randuri la Marsul impotriva obligativitatii vaccinarii populatiei Romaniei;  Proteste
„Dan Lucinescu si marturisitorii din temnitele comuniste”,
Scoala Gimnaziala „George Toparceanu”, Sector 4, Bucuresti
Seri de cateheza la Biserica Sf. Andrei Parva, Bucuresti, sector 6.

*Sapte pelerinaje la Manastirea Prislop si in alte destinatii duhovnicesti:
Pelerinaj de doua zile la Prislop - iunie 2017,
Pelerinaj de doua zile la Prislop - iulie 2017,
Pelerinaj de doua zile la Prislop nov 2017 - Parastasul Parintelui Arsenie Boca
,
Pelerinaj  de trei zile la Sambata de Sus,
Pelerinaj de doua zile la Sf. Cuv. Parascheva (Moldova)
Pelerinaj de doua zile inchinat Preacuratei Nascatoare de Dumnezeu la Ramet,
Pelerinaj de o zi la Alexandria si Draganescu.

*Doisprezece vizite cu ajutoare, la asezamintele sociale de la Valea Plopului/Valea Screzii si Slobozia:
28 ian 2017 -VP
11 febr 2017 - Slovozia,
18 mar 2017 - VP,
1 apr 2017 - Slobozia,
13 mai 2017 - VP,
24 iunie 2017 - Slobozia
22 iulie 2017 - VP,
26 aug 2017 - Slobozia,
23 sept 2017 - VP,
28 oct 2017 - Slobozia,
18 nov. 2017 - VP,
9 dec 2017 - Slobozia.

*Sustinerea altor doua proiecte sociale in derulare (Centrul de zi al Bisericii Olari si familia Ion din Dorohoi)
*Ajutorarea altor cazuri de necesitate.

Pentru toate, dam slava lui Dumnezeu si ii multumim Parintelui Arsenie Boca!
Pe cei pe care v-am bucurat, va mai asteptam si la anul, iar celor pe care i-am dezamagit le cerem iertare. Nadajduim ca anul ce vine sa ne aduca mai multa intelepciune si mai multa credinta.
Va uram si dumneavoastra ca, in anul ce se pregateste sa vina, Bunul Dumnezeu sa va invredniceasca cu daruri de pret si totul sa fie spre mantuire!

Fundatia noastra doreste sa aduca multumiri speciale unui mic grup de oameni inimosi si jertfelnici, care si-au aratat neconditionat disponibilitatea si amabilitatea in atatea momente, incat ii putem numi fara indoiala prietenii nostri. Fara contributia voastra, dragii nostrii voluntari, nu am fi putut realiza atatea!

EVENIMENTE / INVITAȚII

EvenimentPalatulSutuCONCERTUL „SONORITĂȚI INTERBELICE”, LA PALATUL SUŢU
Muzeul Municipiului București vă invită la concertul „Sonorități interbelice”, desfășurat în ziua de duminică 21 ianuarie 2018, ora 19:00, la Palatul Suţu.

AUTOR: Părintele Arsenie Boca

TITLU: Lupta duhovnicească cu lumea, trupul şi diavolul

EDITURA: Agaton

PREŢ: 8 RON

CARACTERISTICI: 140 pagini

DETALII/DESCRIERE: Cartea conţine scrieri ale Părintelui nepublicate până acum. Editura Agaton s-a hotărât să le publice atât pentru a nu se pierde nimic din scrierile Sfinţiei Sale, cât şi pentru caracterul lor inedit şi pentru importanţa deosebită a sfaturilor privind înaintarea în viaţa duhovnicească a trăitorului creştin ortodox. Comparând scrierile Părintelui Arsenie din manuscrisele găsite la credincioşii din Făgăraş, Braşov şi Codlea cu scrierile publicate deja la diferite edituri, s-a observat că unele din ele nu au fost publicate sau nu au fost publicate în întregime. Adunându-le la un loc şi aranjându-le într-o ordine tematică, s-a realizat această carte pe care cei de la Editura Agaton o consideră de mare folos duhovnicesc.

Fiule, când vrei să te apropii şi să slujeşti Domnului, găteşte sufletul tău pentru ispită. Căci zic Sfinţii Părinţi: Ridică ispitele şi îndată nu mai e cine să se mântuiască (Pateric). Războiul ispitelor lămureşte ca un foc ce suntem fiecare: lemne, aramă, paie, câlţi, pământ sau cenuşă. Războiul duhovnicesc seamănă întrucâtva cu războiul lumii. Şi unul şi altul te desface de lume, de viaţa aceasta. Numai ispitele, necazurile şi tot felul de încercări ale războiului nevăzut, izbutesc să ne tocească pe deplin gustul de lumea aceasta şi să ne ducă la un fel de moarte faţă de lume, care-i smerenia deplină şi condiţia de căpetenie a rugăciunii neîncetateŞi numai când Îl chemăm pe Dumnezeu nu trebuie să ne îndoim sau să ne fie frică… Iar toţi cei ce umblă după plăceri de orice fel, nu vor scăpa de primejdie, căci sub orice plăcere se ascunde un şarpe. Numai atâta mângâiere putem aduce între oameni, câtă amărăciune putem să bem în locul celor ce vrem să-i mângâiem.

Părintele Arsenie Boca